miercuri, 14 septembrie 2016

Proiect didactic                                                 
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:  Școala Gimnaziala Aninoasa
PROFESOR:   Costache Ana  Maria
DATA:  
CLASA:  a VI- a
DURATA :  50  minute
EFECTIV:  18 elevi : 6   fete, 12 băieti  
DISCIPLINA:  Educație fizică și sport
LOCUL DE DESFĂȘURARE:   teren de sport (40/20m)
MATERIALE ŞI INSTALAŢII :  8 mingi de volei, 1 cronometru,  1 fluier, 2 porţi  handbal,1 creta;
                                 TEME :
                                 1.   Dezvoltarea vitezei de reactie; (CM viteza)
                                2.    Preluarea  cu doua main de jos – consolidare (volei)
SCOPUL DIDACTIC :   folosirea   priceperilor  şi  deprinderilor  motrice specifice  ramurilor  sportive  atletism  şi  handbal în  atingerea  competenţelor  generale.
TIPUL LECŢIEI:   consolidare



        OBIECTIVE  OPERAŢIONALE  (COMPETENŢE  DERIVATE) :
                                COMPETENȚE PSIHOMOTRICE:
v  Să execute  plecarea cat mai rapid ;
v  Să  execute corect exercitiile ;
                               COMPETENȚE  COGNITIVE :
v  Sa constientizeze faptul ca plecarea de pe loc trebuie  facuta cat mai rapid ;
v  Să  fie constienti de greselile proprii si a executiilor coechipierilor(amortizarea mingei)

                               COMPETENȚE  AFECTIVE :
v  Să  adopte  un  comportament  adecvat  în  relațiile  cu  colegii  și  adversarii ;
v  Să colaboreze cu colegii în  efectuarea  sarcinilor de  îndeplinit;

           STRATEGIA DIDACTICĂ :
Metode şi procedee metodice : - explicaţia ;- conversaţia ;- demonstrația ; - observare sistemică ; - apreciere verbală ; - evaluare formativă/sumativă ; - algoritmizarea ; -exersarea mai multor deprinderi şi/sau priceperi motrice ; - exersarea complexelor de dezvoltare fizică armonioasă ;- exersarea pentru formarea “capacității de organizare”; - exersarea pentru formarea capacității de practicare autonomă a exercițiilor fizice.
Mijloacele didactice: exerciții de front și ordine, exercițiu pentru captarea atenției, exerciții din școala alergării și săriturii; - exerciţii de dezvoltare fizică armonioasă; - exerciții pentru însușirea pasării mingii de handbal din deplasare; -  exerciții de respirație și de revenire după efort,  jocuri  cu  temă.
Forme de organizare:  frontal, în  torent,   pe grupe;

           BIBLIOGRAFIE:
  1. Programa școlară clasele V-VIII nr. 5097/09.09. 2009)
  2. Iulian Săvescu, Educație fizică și sportivă școlară, Editura Aius, 2009
  3. Gheorghe Cârstea, Teoria și Metodica Educației fizice și sportului, Editura AN-DA, București 2000

VERIGILE ŞI  DURATA
LECȚIEI

CONȚINUTUL  ACTIVITĂŢII

DOZARE
INDICAŢII  METODICE  FORMAȚII DE LUCRU
OBS.

1.
Organizarea colectivului de elevi


3’

  • Adunarea;
  • Alinierea colectivului de elevi;
  • Raportul ;
  • Salutul;
  • Verificare ținutei, frecvenței și a stării de sănătate;
  • Anunțarea temelor și obiectivelor lecției;
  • Joc de atenţie :  „ Bucheţelele”
10”
15”
15”
5”
15”
60”
4x

- În linie pe un rând
☻☻☻☻☻☻
 Conştientizarea  elevilor pentru o ţinută adecvată  şi curată, captarea atenției privind sarcinile de îndeplinit.
-explicaţie      




2.
Pregătirea organismului
pentru efort


6’






  • Mers pe vârfuri, brațele sus;
  • Alergare cu joc de glezne;
  • Mers pe călcâie, mâinile la spate;
  • Alergare cu genunchii sus;
  • Mers pe partea interioară a tălpii piciorului, brațele la spate;
  • Alergare cu pendularea gambelor  înapoi;
  • Mers pe partea exterioara a tălpii piciorului, mâinile la spate;
  • Mers cu pas fandat;
  • Pas sărit:
  • Mers
  • Pas săltat;
  • Mers cu exerciții de respirație;


1l
1L
1l
1L
1l

1L
1l

1L
1l
1L
1l
1L




În coloană câte unul pe jumatate de teren

- previne accidentele şi organismul este gata să desfășoare diferite acțiuni și activități motrice
-explicaţie,  demonstraţie

-Observare  sistemică.

-Apreciere   verbală


-Întărirea sănătăţii, influenţarea aspectului fizic









3.
Influențarea selectivă a aparatului locomotor

7’


























Complex de dezvoltare fizică armonioasă :

P.I.1. Stând depărtat cu mâinile pe șolduri
T1-2,   aplecarea capului în față cu arcuire;
T3-4,   extensia  capului cu arcuire;
T5-8,   se repetă
P.I.2.  Stând depărtat cu mâinile pe șolduri
T1-2,   aplecarea capului spre stânga cu arcuire;
T3-4,   aplecarea capului spre dreapta cu arcuire;
T5-8,   se repetă
P.I.3  Stând depărtat cu mâinile întinse pe lânga corp
T1,   ridicarea umerilor;
T2,   coborârea umerilor;
T3,   ducerea umerilor înainte;
T4,   ducerea umerilor înapoi;
T5-8,   se repetă
P.I.4. Stând depărtat cu brațele îndoite la piept
T1-2,   extensia   brațelor  îndoite  cu arcuire;
T3-4,   extensia  brațelor  întinse  cu arcuire;
T5-8,   se repetă
P.I.4. Stând depărtat cu brațele de umeri prins
T1-8   rotiri ale brațelor  simultan  înainte;
T1-8   rotiri ale brațelor  simultan   înapoi
P.I.5. Stând depărtat cu brațele de umeri prins
T1-8   rotiri ale brațelor  alternativ  înainte;
T1-8   rotiri ale brațelor  alternativ  înapoi
P.I.7. Stând depărtat cu brațele pe solduri
T1-2,   răsucirea trunchiului spre stânga cu arcuire;
T3-4,   răsucirea trunchiului spre dreapta cu arcuire;
T5-8,   se repeat




P.I.8. Stând depărtat cu brațele pe șolduri
T1-2,   aplecarea trunchiului spre stânga cu arcuire;
T3-4,   aplecarea trunchiului spre dreapta cu arcuire;
T5-8,   se repetă
P.I.9. Stând cu picioarele apropiate mâinile pe șolduri
T1-2,   ridicarea genunchiului stâng cu arcuire cu vârful orientat  în  jos;
T3-4,   ridicarea genunchiului drept cu arcuire cu vârful orientat în  jos;
T5-8,   se repetă
P.I.10. Stând cu picioarele apropiate, mâinile pe șolduri
T1,   ridicare pe vârfuri;
T2,   coborârea pe toată talpa;
T3-8,   se repetă
P.I.11. Stând cu picioarele apropiate bratele pe șolduri, piciorul  stâng pe vârf, piciorul drept pe toată talpa
T1  piciorul  drept pe vârf, piciorul stâng pe toată talpa
T2 piciorul  stâng pe vârf, piciorul drept pe toată talpa ( joc de glezne pe loc)
P.I.12. Stând depărtat cu mâinile pe șolduri
T1-8 sărituri  din depărtat în apropiat
P.I. 13 Stând cu picioarele apropiate mâinile întinse în față
T1- mâinile  intinse  în față stând in picioare
T2 - ghemuit ( genoflexiuni pe numărătoare)
P.I. 14 Stând  ghemuit, mâinile pe lângă corp
T1- ridicare prin săritura, bătaia palmelor deasupra capului, mâinile răman întinse deasupra capului;
T2- ghemuit


2x8 t




2x 8t



2x 8t





2x 8t



4x 8t


2x 8t


2x 8t







2x 8t



2x 8t





2x 8t



2x 8t




2x8t

2x8t


2x8t


- Coloană de gimnastică câte  4
☻☻☻☻
   ☻☻☻☻
      ☻☻☻☻
          ☻☻☻☻


-efectele pozitive ale practicării sistematice a exerciţiilor fizice asupra propriului organism




Observare  sistemică.






Apreciere   verbală


Evaluare formativă
( calificative)



- Coloană de gimnastică câte  4
☻☻☻☻
   ☻☻☻☻
      ☻☻☻☻
          ☻☻☻☻


-efectele pozitive ale practicării sistematice a exerciţiilor fizice asupra propriului organism




Observare  sistemică.






Apreciere   verbală


Evaluare formativă
( calificative)





















4.
Calitatea motrica viteza
10min
 Tema 1

  Dezvoltarea vitezei de reactie
Ex. 1. Din alergare cu joc de glezne pe loc, la semnal sonor 1 sprint, la semnal sonor 2 oprire in alergare cu joc de glezne pe loc, la semnal sonor 3 sprint 5-6m ;
Ex. 3. Din pozitia de drepti, la semnal sonor 1 sprint, la semnal sonor 2 oprire in pozitia de drepti,   la semnal sonor 3 sprint 5-6m ;
Ex. 3. Cursa pe numere – Elevii sunt impartiti in 2 grupe, care sunt asezate in coloana cate unul, fiecare grupa v-a fii numerotata crescator de la 1-n din fata spre inapoi. In fata fiecarei grupe v-a fii asezata o copeta la distanta de 10 m, profesorul v-a striga un numar, elevul din fiecare grupa care are numarul respectiv  iese din grupa prin partea dreapta alearga pana la copeta , o ocoleste si se intoarce la locul de unde a plecat, cine ajunge primul primeste 1 punct. Castiga echipa care aduna mai multe puncte.




3 x


          3x


3x






-În linie pe un rând, pe toată lungimea terenului
-Explicaţia
-Demonstraţia 
-Algoritmizarea

-Observare  sistemică.

-Apreciere  verbală

-Evaluare formativă
( calificative)

- pe perechi în coloană







Preluarea de jos cu duua maini -consolidare
20min
     Tema 2 
-Asezat transversal peste banca de gimnastica, deplasare in pozitie fundamentala medie cu preluari mici consecutive.
-Deplasare cu pas adaugat in pozitie fundamentala, oprire la fiecare statie (elev) preluare inainte cu doua maini de jos din minge aruncata. ( statiile sunt situate pe aceeasi linie).
- Deplasare cu pas adaugat in pozitie fundamentala, oprire la fiecare statie (elev) preluare inainte cu doua maini de jos din minge aruncata. ( statiile sunt situate alternativ cu dist intre ele de 2-3m).

  
2X3min
p.a. mers cu retrage-re la coada sirului propriu.
2X4-6 executii
P.a. mers cu retrage-re la coada sirului.

















-pe doua linii fata in fata la 2 m distanta

-pe perechi

-pe doua linii fata in fata la 3 m dstanta

-Explicaţia

-Demonstraţia 

-Observare  sistemică

-Apreciere  verbală

-Evaluare formativă
( calificative)







        5.
    Revenirea organismului
după efort

2′

·         Mers  cu  exerciții de respirație ;
·         Alergare ușoară ;
·         Mers  cu  exerciţii de respiraţie;


1L+1l
1L+ 1l
1 tură teren


-În coloană câte unu
- reguli referitoare la rolul condiţiilor igienice, factorilor naturali de călire ai organismului sau al refacerii după efort pentru randamentul scontat la orele următoare


6.
Încheierea organizată a lecției
2′
·         Aprecieri generale privind comportamentul în timpul lecției;
·         Evidențieri positive şi negative  privind activitatea în lecție, recomandări pentru activitatea viitoare ;
·         Salutul;
50”

60”

2’
-În linie pe un rând
   ☻☻☻☻☻
-Aprecieri  verbale
-Autoaprecieri
-Evaluare formativă